NOVOSTI

Rak vrata maternice

Vrat maternice ili cerviks je donji, uski kraj maternice. Cerviks vodi od maternice do vagine (rodni kanal). Glavne vrste karcinoma cerviksa su karcinom pločastih stanica i adenokarcinom. Karcinom pločastih stanica počinje u tankim, ravnim stanicama koje prekrivaju cerviks. Adenokarcinom počinje u stanicama vrata maternice koje izlučuju sluz i druge tekućine. Dugotrajne infekcije s određenim tipovima …

PROČITAJTE VIŠE

I do nas je!

Svakodnevnom brigom o svom tijelu održavamo osobnu zdravstvenu ravnotežu.Odgovornim spolnim ponašanjem preuzimamo odgovornost za svoje zdravlje, ali i zdravlje partnera. Održavanjem higijene tijela i intimnog područja (pranjem, odgovarajućim mijenjanjem tampona, higijenskih uložaka, donjeg rublja) pomažemo održavanju cjelovitog zdravlja. Zdravom prehranom i pravilnim unosom tekućine pomažemo održavanju crijevne flore iz koje se generiraju brojni mikroorganizmi koji u drugim …

PROČITAJTE VIŠE

Što je klamidija?

Uzročnik je bakterija Chlamydia trachomatis, i to je najčešća spolno prenosiva bolest i po ljudsku plodnost najpogubnija. Najčešće ne izaziva nikakve zdravstvene tegobe zbog kojih bi se potražila liječnička pomoć, zato se i naziva i „tihom upalom“. To je razlog zašto je često neprepoznata i neliječena. Klamidija se prenosi nezaštićenim spolnim odnosom (oralnim, vaginalnim ili …

PROČITAJTE VIŠE

Zašto trebamo probiotike?

Korištenje probiotika, uz terapiju antibioticima, ima višestruku dobrobit za naš organizam: pomažu održati ravnotežu dobrih bakterija u našem probavnom sustavu, pomažu prevenirati ili smanjiti uobičajene kratkoročne nuspojave uzimanja antibiotika, mogu smanjiti trajanje proljeva i pojavu gljivičnih vaginalnih infekcija kao posljedice terapije antibioticima, mijenjaju ph tako da bude nepovoljan za patogene podižu i održavaju imunološki odgovor …

PROČITAJTE VIŠE

Candida Albicans i prehrana

Ženama koje se nikako ne mogu osloboditi gljivične infekcije Candidom Albicans preporuča se prehrana bogata biljnim vlakanima uz izbacivanje rafiniranih šećera i ugljikohidrata (anti-candida dijeta), kao i ponovno uspostavljanje ravnoteže crijevne flore uz crijevne biokulture (probiotici) kao što su acidofilus (kapsule ili jogurt) ili LGG jogurt. Izbjegavati kemijske iritanse, hulahopke, usku odjeću i tanga gaćice. Nakon …

PROČITAJTE VIŠE

Vulvodinija- bol na ulazu u vaginu

Vulvodinija je kronična bol koja se javlja na vulvi oko ulaza u vaginu i nema jasan uzrok nastanka. Bol se može manifestirati u obliku žarenja, osjetljivosti, bockanja, kuckanja ili svrbeža. Neugodan osjećaj boli može biti nepodnošljiv do te mjere da onemogućuje seksualni odnos ili čak dugotrajno sjedenje. Simptomi mogu potrajati mjesecima ili godinama, ali isto tako …

PROČITAJTE VIŠE

Vaginalni iscjedak

Većina žena ima osobni osjećaj koji je iscjedak iz rodnice za njih normalan i prihvatljiv, a koji će ih nagnati da potraže pomoć ginekologa. Iscjedak može biti nešto obilniji sredinom menstrualnog ciklusa, odnosno u vrijeme ovulacije. Obilniji je i tijekom trudnoće te kod uzimanja hormonske kontracepcije. Vrsta prehrane, spolna aktivnost, lijekovi i stres također mogu utjecati …

PROČITAJTE VIŠE

Vaginalna flora

Vaginalna flora je naziv za bakterije koje žive unutar vagine i označava ravnotežu između “dobrih” i “loših” bakterija na vaginalnoj sluznici. Dijete se rodi sa sterilnom vaginalnom florom, ali ubrzo nakon rođenja ona se naseljava raznim vrstama mikroorganizama, koji, ukoliko su u ravnoteži, formiraju zaštitni biofilm na vaginalnoj sluznici. Proizvodnjom mliječne kiseline održavaju kiselost vaginalne …

PROČITAJTE VIŠE

Gardnerella vaginalis

Gardnerella vaginalis (GV) se najčešće koristi kao sinonim za bakterijsku vaginozu koju obilježava površinska infekcija rodnice popraćena naglašenim iscjetkom često sivkasto pjenušave boje, neugodnog mirisa i svrbeža stidnice. Ova bakterija može bitno narušiti kvalitetu života žene ne samo zbog neugode i bolnosti prilikom odnosa, već i zbog mogućih kliničkih posljedica uzrokovanih porastom različitih bakterijskih agensa koji …

PROČITAJTE VIŠE

Vaginalna mikroflora

Vaginalna flora (mikrobiota/mikroflora) je naziv za skup mikroorganizama u rodnici ili vagini koji čine učinkovitu barijeru prolazu brojnih patogena. Glavna sastavnica zdrave vaginalne mikrobiote su štapićaste bakterije – laktobacili. Laktobacili posjeduju određena pozitivna svojstva kojima održavaju njezinu zdravu ravnotežu te imaju ključnu ulogu u reproduktivnom zdravlju žena. Uloga laktobacila je proizvodnja mliječne kiseline, odnosno stvaranje …

PROČITAJTE VIŠE